Dluhopisy padají a budou padat jako hrušky
S korporátními dluhopisy se poslední měsíce a roky roztrhl pytel a dnes středně velká firma, která nemá vydaný dluhopis, tak jako by nebyla. Bohužel jsou na trhu i dluhopisy nějakých "vykuků" a nebo dluhopisy, které jsou postaveny na vodě (někdy i doslova :) ). O dluhopisech sem zde již psal v článku dříve a tak nebudu vypisovat parametry toho proč jsou některé dluhopisy nesmyslné. Dnes se vám pokusím předat takový ten "selský rozum" v přemýšlení nad dluhopisy a proč si myslím,že bude čím dál důležitější vybírat "kvalitní" a prověřené dluhopisy a proč si také dávat pozor na různé a některé servery, které dluhopisy nabízejí.
Servery , tržiště s dluhopisy a jiné
Když sem psal, že se s dluhopisy roztrhl pytel, tak je to především proto, že se roztrhl pytel s různými servery a nabídkami na internetu s dluhopisy. Což samo o sobě nemusí být na škodu, ba naopak, sám jsem byl součástí založená jednoho z největších těchto tržišť v ČR. Co je však nebezpečné a zarážející je, ža tyto servery dostávají provize za prodaný objem a legislativa ani zákon tyto "prodejce" nijak nekontroluje a takový server nemá žádné povinosti, neboť se jedná pouze o "inzertní prostor" a tudíž nenese žádnou odpovědnost za to, že společnost nabízející dluhopis, zkrachuje nebo nebude plnit závazky, platit úroky apod. Tyto weby a tržiště se chlubí jak emitenty prověřují a jak je to přes ně bezpečné, ale fakta jsou taková, že tak udělat mohou, ale nemusí. Tudíž jediné co takové tržiště riskuje, je své jméno a návštěvnos webu. Ale pokud nějaký dluhopis "nevyjde", tak je to nic nestojí(kromě jména), ale oni provizi za prodej dluhopisů dostali a dále to nemusí (ale mohou) řešit. Oproti tomu například obchodník s cennými papíry má povinnost "proklepnout", tudíž tam je jistota vyšší.
Mé doporučení na nákup dluhopisů je: Pokud kupovat dluhopisy, tak přímo od emitenta (pokud to nenabízí, tak klidně přes server, ale pokud tedy emitenta znáte), dále přes obchodníka s cennými papíry nebo banku.
Rizikové dluhopisy = proč?
S počtem dluhopisů jde ruku v ruce i počet těch rizikových. Na již sám mám skrze mé klienty zkušenosti a informace o minimálne 9 emisích o kterých vím,že jsou problémové. Tím problémové nemám na mysli jen "nějaké problémy", ale že například nevyplatili jistinu nebo že nevyplácí úroky apod. Tudíž dosti závažné problémy.
Nebudu zde vypisovat seznam firem a dluhopisů, ale jak sem psal výše, spíše se podělím o nějaké myšlenkové pochody...a proč je poměrně logické, proč jsou některé dluhopisy problémové..
Jedna z firem se například zabývá zprostředkovatelsko-poradenskou činnost v oblasti marketingu, další firma se také zabývá službami a "práce všeho druhu", pak třeba automatizace výroby apod.. a různé technologické společnosti. Co mají často tyto problémové firmy společného? Majetek...resp. prakticky žádný majetek a tedy žádné zajištění. Je pravda, že pokud se jedná o nový projekt nebo investici do technologií, tak se dá očekávat, že žádný majetek není a asi ani nebude. Ale toto je pak každého boj. Já osobně takovým firmám a technologiím třeba fandím a přeji úspěch, ale jako investor bych je nepodpořil. Nicméně firmy, které musím zmínit a z kterých sem měl a mám obavy jsou ZOOT a SAUNIA. Byť se jedná o velké společnosti, známé značky, tak to pro mě z pohledu investora nedává smysl. ZOOT= nemají vlastní prodejny, všude jsou v nájmech, v konfekci je obrovská konrukrence apod. Obory,do kterých bych já osobně neinvestoval napíšu níže. SAUNIA= tady vidím podobný problém jako u ZOOTu, byť to nyní může vypadat dobře. Ale Saunia sídlí na "dobrých adresách" v obchodních centrech..tyto pronajaté prostory přestaví na saunové centrum a z toho těží...Nicméně majetek..když se něco stane?..to jako vytrhají dlaždičky?...Třeba to vše bude v pohodě, ale já osobně bych nedal ani korunu, byť jim opravdu fandím, je to super, chodím tam a doporučuji to! :)
Obory do kterých bych v současné chvíli já osobně neinvestoval:
- Konfekce
- Služby (téměř všeho druhu..)
- Gastronomie
- IT (tam je to 50:50 , buď to super vydělá nebo nic)